Koštomaty

WineList: naučte se s námi porozumět vínu!

Nikde v České republice, ale ani daleko za hranicemi, nenajdete stejně širokou, promyšlenou, cenově přístupnou a inspirující nabídku vína po skleničce. 

Čeká na vás 64 vzorků vybraných tak, abyste mohli poznávat, srovnávat a radovat se ze špičkového vína za rozumnou cenu.

Pokud ochutnáváte více vín z jednoho koštomatu, doporučujeme postupovat zleva doprava – tedy od lehčích nebo základních vzorků k těm komplexnějším.

Koštomat nabízí degustační vzorek (0,25 dcl), malou (0,75 dcl) nebo standardní (1,25 dcl) skleničku. Doporučujeme začít s degustačními vzorky, ať toho ochutnáte co nejvíce. Řekněte si o druhou (třetí) skleničku a srovnávejte vzorky pěkně vedle sebe.

Seznamte se s poklady, které na vás čekají v našich koštomatech:

I. (1-8)

V prvním koštomatu jsme soustředili Perly Moravy. Vína, která znáte a rádi se k nim vracíte. Nemůže chybět Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský a samozřejmě Pálava. Z červených vín na vás čeká například Frankovka a Zweigeltrebe.

II. (9-16)

V druhém koštomatu je divoký mix. Skvělý Sauvignon Blanc od protinožců s typickou kyselinou a tóny tropického ovoce si můžete porovnat se zcela jinak pojatým Sauvignonem německým. Rakouské Veltlínské zelené zde dokazuje, jak “plnotučné” víno lze z této odrůdy vyrobit. Srovnejte si ho s moravským z prvního koštomatu.

Někdo to rád rosé a na to zde máme odpověď většinou z francouzské Provance – regionu slavných růžových vín.

Základní španělská Rioja (Tempranillo) a italské Primitivo nabízejí vynikající poměr kvality a ceny. Stejně jako francouzský Grenache z Roussillon a Lirac z jižní Rhony (Syrah a Grenache).

III. (17-24)

Třetí koštomat přináší srovnání různých stylů v rámci jednotlivých odrůd. Ryzlink koutek zahrnuje zástupce z Moravy, Německa nebo Rakouska a Alsaska (Francie). 

V Pinot koutku vyzkoušíte Rulandské modré z Velkopavlovické oblasti, z Oregonu nebo Nového Zélandu, z Německa a samozřejmě “originál” z Burgundska. 

IV. (25-32)

Čtvrtý koštomat je ve znamení Francie. Bílá sekce vás povede z Alsaska přes údolí Loiry na jih do Roussillon. Jednoho zástupce v bílých vínech má i tradičně spíše červené Bordeaux. 

Sekce červených vín typicky obsahuje čtveřici nazrálých vín z levého i pravého břehu řeky Gironde, která rozděluje Bordeaux na dvě základní oblasti. Osm vzorků by na vinařskou velmoc nestačilo, a proto najdete francouzská vína i v dalších koštomatech.

V. (33-40)

Bílá sekce pátého koštomatu obsahuje polosladká vína. Tramíny z Moravy a Alsaska ordinujeme všem, kteří hledají ve víně trochu zbytkového cukru. Ve stejné kategorii zde většinou máme i druhého zástupce růžového vína (většinou z údolí řeky Loiry). Likérové (fortifikované) víno to není jenom Portské, ale například i Muškát z jižní Francie nebo z jižní Moravy. Má hodně cukru. Vyzkoušejte si ho tedy ke konci degustace.

Červená sekce pátého koštomatu to je Itálie od severu k jihu a napříč odrůdami. Porovnejte si Sangiovese (Chianti), Nebbiolo, Corvina (Ripassa Valpolicella) a špičková Barbera d’Alba.

VI. (41-46)

Naturální a organická vína nemohou v nabídce podniku, který to s vínem myslí vážně, chybět. O naturálních nebo organických vínech je šestý koštomat. Pokud se naturálních vín trochu bojíte, zkuste začít s degustačním vzorkem oranžového vína (č. 43) a třeba si je taky zamilujete.

VII. (47-52)

Sedmý koštomat soustřeďuje na jednom místě velká bílá a červená vína. Pravděpodobně zde najdete Grand Cru Chablis, Roero DOCG, Grand Reserva Rioja nebo Chateaunef du Pape. Prostě super kvalitu, kterou si zasloužíte ochutnat.

VIII. (53-58)

Osmý koštomat, to jsou 2 různé světy:

Sekce Bílé perličky – odpovídá na otázku, zda je možné dát si v Praze kvalitní bílé víno po skleničce skoro za hubičku. Ve WineList to možné je. Navíc ochutnáte odrůdy, které jinde v Praze budete těžko hledat.

Perly Itálie – Barolo, Brunello, Amarone pěkně vedle sebe. Rozhodně nejsou za hubičku, ale tyhle skvosty patří k Itálii stejně jako Řím, Benátky a Florencie. Vyzkoušejte je všechny. Jenom pozor na Amarone – je to typický poslední vzorek na degustaci (potom už nebudete chtít nic jiného). Naštěstí si těch posledních vzorků můžete dát několik…

IX. (59-64)

Kdo chce pochopit Chardonnay, zamíří k devátému koštomatu. Základní Chardonnay v tradičním provedení z Burgundska si porovnáte se zástupcem slunné Kalifornie. A uvidíte, že skvělé Chardonnay se pěstuje i v podhůří And v Argentině v nadmořské výšce přesahující 1000 metrů.

Špičková červená vína to není jen Francie, Itálie a Španělsko, ale již dlouho také Nový svět. Ochutnejte odrůdy typické pro Jižní Afriku (Pinotage), Kalifornii (Cabernet Sauvignon) a Austrálii (Shiraz) v provedení charakteristickém pro Nový svět.

 

Karty

Naše čipové karty vám přenecháme proti záloze 100 Kč. Při odchodu můžete kartu vrátit a zálohu vrátíme zase my vám.

Případný nespotřebovaný kredit na kartě nevracíme. Proto pokud nevyčerpáte celou nahranou částku, je možné si kartu ponechat do další návštěvy. Platnost karty a nahraného kreditu je 3 měsíce ( u kreditu z roku 2023 je to jeden rok).

Nabitá karta může být také dárkem pro vaše blízké, kamarády i obchodní partnery. V takovém případě dokážeme kartu individualizovat nahráním jména obdarovaného 🙂

 

Sklepy

Pokud byste chtěli ochutnat lahev nějakého velmi vzácného (a nesmyslně drahého:)) vína, projděte si seznam vín z hlavního sklepa.

Photos by Karolína Matušková